Najważniejsze informacje

Firma spedycyjna

Firma spedycyjna

Transport towarów jest dziedziną usług, która z roku na rok cieszy się coraz większa popularnością. W konsekwencji rośnie także popyt na usługi spedycyjne, które kompleksowo wspierają przewozy. Czym dokładnie zajmuje się firma spedycyjna?

Czym są usługi spedycyjne?

Spedycja to rodzaj usług, których przedmiotem jest organizowanie transportu dóbr materialnych. Najogólniej rzecz ujmując, spedycja obejmuje planowanie przewozów, a także zarządzanie nimi w taki sposób, by towaru dojechały w możliwie najszybszy i najbardziej bezpieczny sposób w wyznaczone miejsce.

W ramach usług spedycyjnych przechowuje się i tworzy dokumenty związane z przewożonym towarem, zleca się załadunek czy przepakowanie towaru, ubezpiecza się go, a także sprawdza zawartość przesyłki w miejscu jej odbioru.

Wyróżnia się:

  • spedycję międzynarodową - zajmuje się transportem transgranicznym,
  • spedycję krajową - zajmuje się transportem na rynku krajowym.

Jak wygląda proces spedycyjny?

Choć wydawać by się mogło, że proces spedycji nie jest specjalnie skomplikowany, to w rzeczywistości wymaga on niezwykłego profesjonalizmu oraz zaangażowania. Poszczególne działania spedytorów muszą być bowiem dopracowane nawet w najmniejszym aspekcie. W przeciwnym razie może dojść do sytuacji, w której przesyłka nie trafi w ogóle do odbiorcy lub trafi do niego ze znacznym opóźnieniem.

Spedytorzy nie tylko czuwają nad terminowością podróży, ale dbają także o wszystkie dokumenty, których zgromadzenie jest niezbędne dla prawidłowego wykonania przewozu.

To jednak nie koniec. Ich praca rozpoczyna się bowiem już w momencie zlecenia transportu - należy do nich dobranie odpowiedniego środka transportu, sporządzenie i zawarcie umowy z przewoźnikiem czy odbiór towaru i jego odpowiednie przygotowanie (oznakowanie, ważenie, mierzenie).

Kim jest spedytor?

Kim jest spedytor?

Spedytor to osoba, która wykonuje usługi spedycyjne, czyli związane z kompleksową organizacją transportu. Działa on jak pośrednik, na zlecenie nadawcy lub odbiorcy towaru.

Jego zadaniem jest przygotowanie przewozu w taki sposób, aby wiązał się on z jak najmniejszym kosztem dla zleceniodawcy, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższej jakości świadczonych usług.

Należy przy tym wskazać, że w sytuacji, kiedy przesyłka zostanie uszkodzona czy zagubiona, to właśnie spedytor może ponosić za to odpowiedzialność. Co ważne, spedytor ma nielimitowany czas pracy i musi czuwać pod telefonem niemalże całodobowo. Z

darza się, że będzie on zmuszony skrócić urlop lub weekend, jeżeli przewoźnik napotka trudności z terminowym transportem.

Dla kogo zawód spedytora jest idealny?

Niezależnie od powyższego, zawód spedytora cieszy się dużą popularnością. Będzie on idealny dla osób posiadających rozwinięte zdolności interpersonalne oraz odpornych na stres.

Aby zacząć pracować jako spedytor, należy ukończyć studia wyższe na kierunku związanym z logistyką, transportem czy ekonomią. Ponadto należy posiadać doświadczenie w branży transportowej, sprzedażowej lub wykonywać wcześniej czynności związane z obsługą klienta.

Bardzo ważna jest także znajomość języków obcych, przy czym komunikatywne posługiwanie się językiem angielskim to podstawa, bez której nie uda się rozpocząć pracy w zawodzie spedytora.