Przewoźnik drogowy
Przewoźnik jest podmiotem, który świadczy usługi polegające na przewozie krajowym - zarówno na terenie kraju, jak i na trasach międzynarodowych. Aby zostać przewoźnikiem, należy prowadzić działalność gospodarczą, obejmującą swym przedmiotem transport towarów.
To jednak nie koniec wymagań, bowiem należy posiadać zezwolenie na wykonywanie zawodu, a także wspólnotową licencję. Jakie zatem warunki trzeba spełnić, aby zdobyć wyżej wskazane uprawnienia?
Na czym polegają usługi transportu drogowego?
Usługi transportu drogowego to przede wszystkim przewóz osób lub rzeczy za pomocą pojazdów samochodowych, przy czym przez pojazdy samochodowe należy rozumieć także zespoły pojazdów, które składają się z pojazdu samochodowego oraz przyczepy lub naczepy. Wyróżnia się dwa rodzaje transportu drogowego:
- krajowy - występuje w sytuacji, kiedy miejsce rozpoczęcia i zakończenia przejazdu, jak również sam przejazd odbywa się na terytorium kraju;
- międzynarodowy - występuje w sytuacji, kiedy konieczne jest przekroczenie granicy w celu wykonania załadunku lub rozładunku towaru.
W celu wykonywania usług w zakresie krajowego transportu drogowego należy uzyskać zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, które to wydaje Główny Inspektor Transportu Drogowego lub też określony organ samorządu terytorialnego.
Z kolei aby wykonywać usługi w zakresie międzynarodowego transportu drogowego, oprócz uzyskania zezwolenia wymagane jest także posiadanie licencji wspólnotowej. Ten dokument może być wydany jedynie przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego.
Pojazdy do 3,5 i przewóz niezarobkowy
Warunki uzyskania zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego czy też licencji wspólnotowej są takie same we wszystkich krajach Unii Europejskiej.
W związku z powyższym niżej wskazane wymagania mają zastosowanie do wszystkich przedsiębiorców posiadających siedzibę w jednym z państw wspólnotowych, przy czym w drodze wyjątku z konieczności uzyskania zezwolenia wyłączono przedsiębiorców wykonujących przewozy za pomocą pojazdów silnikowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, jak i przedsiębiorców wykonujących usługi transportu w celach niezarobkowych.
Jak uzyskać zezwolenie lub licencję?
Jakie warunki trzeba zatem spełnić, aby uzyskać zezwolenie? Po pierwsze, należy posiadać rzeczywistą oraz stałą siedzibę w jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej.
W lokalach tych powinny być przewidywane wszelkie dokumenty związane z prowadzoną działalnością, tak by właściwe organy mogły mieć do nich dostęp. Co więcej, po wydaniu zezwolenia przedsiębiorca musi posiadać odpowiednią flotę - co najmniej jeden zarejestrowany i dopuszczony do ruchu pojazd. Nie musi on być własnością przewoźnika, wystarczy, żeby dysponował nim na podstawie innego tytułu, np. umowy leasingu.
Po drugie, ubiegający się o udzielenie zezwolenia musi posiadać dobrą reputację. Przewoźnicy zatem nie mogą być osobami karanymi za przestępstwa związane z prawem handlowym, prawem upadłościowym, płacami i warunkami zatrudnienia, ruchem drogowym, odpowiedzialnością zawodową czy handlem ludźmi lub narkotykami. Co ważne, utratę dobrej reputacji powodują także wykroczenia związane z nieprzestrzeganiem czasu pracy kierowców czy przekroczeniem dopuszczalnej masy pojazdu.
Płynność finansowa jednym z warunków
Po trzecie, należy mieć odpowiednią zdolność finansową. Wymaganie to jest spełnione, jeżeli z rocznego sprawozdania finansowego wynika, iż przedsiębiorca dysponuje kapitałem o wysokości co najmniej 9 000 euro w przypadku dysponowania jednym pojazdem (w przypadku każdego kolejnego pojazdu kwota ta zwiększa się o 5 000 euro).
Ostatnim wymogiem jest posiadanie odpowiednich kompetencji zawodowych, potwierdzonych uzyskaniem specjalnego certyfikatu. Aby go zdobyć, należy zdać egzamin państwowy, obejmujące dziedziny takie jak m. in. prawo handlowe, prawo podatkowe czy zasady ruchu drogowego.