Najważniejsze informacje

Przewoźnik kolejowy

Transport kolejowy

Transport kolejowy jest bardzo chętnie wybierany do przemieszczania się pasażerów lub przewozu towarów przy pomocy pojazdów kolejowych w obrębie danej sieci. Jest to jedna z gałęzi transportu drogowego, w którym operują przewoźnicy kolejowi oraz zarządy kolejowe.

Kim jest przewoźnik kolejowy?

Przewoźnik kolejowy to przedsiębiorca zajmujący się transportem kolejowym lub świadczący usługi trakcyjne. Może także wykonywać przewozy wykorzystując instranstrukturę kolei wąskotorowej. Podmiot musi posiadać licencję na przewozy kolejowe, które wydawane są przez Departament Regulacji Transportu Kolejowego.

Na terenie Polski obowiązują także licencje wydane przez władze innych państw członkowskich UE i EFTA. Każde polskie przedsiębiorstwo ma taki sam dostęp do infrastruktury kolejowej, dzięki czemu możliwe jest uniknięcie monopolu na rynku przewozów kolejowych w Polsce.

Kto może zostać przewoźnikiem kolejowym?

Pierwszym warunkiem, który jest niezbędny do prowadzenia działalności polegającej na wykonywaniu przewozów kolejowych jest posiadanie licencji, będącej dokumentem potwierdzającym zdolność do świadczenia takich usług.

Może ona obejmować jedynie obszar Polski, terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej lub teren państw członkowskich Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).

Przedsiębiorstwo ubiegające się o licencję na przewozy kolejowe musi posiadać dobrą reputację, odpowiednie kwalifikacje zawodowe, być wiarygodnym finansowo, a także posiadać finansowe zabezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.

Przewoźnik kolejowy - co może transportować?

Przewoźnik kolejowy - co może transportować?

Przewoźnik kolejowy może świadczyć usługi przewozu osób lub transportu towarów - na każdą z tych działalności wystawiane są osobne licencje. Ten rodzaj transportu polecany jest zwłaszcza w sytuacjach przewożenia dużej ilości ładunków lub wtedy, gdy miejsce dostawy jest bardzo oddalone.

Jest to również ekonomiczne rozwiązanie, a dokładny koszt takiego przewozu zależny jest między innymi od trasy, masy i objętości przewożonego towaru.

Wiodącymi ładunkami przewożonymi transportem kolejowym są węgiel, zboże, paliwo oraz środki chemiczne.

Obszar działania przewoźników kolejowych

Przewoźnik kolejowy, w zależności od posiadanej licencji, może działać na terenie kraju lub prowadzić działalność międzynarodową. Zwłaszcza w drugim przypadku coraz częściej kolej wykorzystywana jest do transportu tak zwanej drobnicy, czyli drobnych przesyłek.

Dużym zainteresowaniem cieszy się transport multimodalny, który łączy ze sobą różne formy przewozu towarów, na przykład transport kolejowy z depotami kontenerowymi, do których przypływają kontenery z ładunkiem z całego świata.

Przewoźnicy kolejowi oferują bardzo konkurencyjne ceny swoich usług, dzięki czemu coraz większym zainteresowaniem cieszy się przewóz drobnicy koleją. Działają na terenie Polski, Unii Europejskiej, a coraz częściej realizują również połączenia ze Wschodem, w tym z Chinami, Mongolią, Kazachstanem i Rosją. Jest to przyszłościowa i wciąż rozwijająca się forma przewozu towarów oraz osób.