Przewoźnik krajowy
Przewoźnik krajowy to podmiot, który prowadzi działalność gospodarczą na terenie Polski. Polega ona na dostarczaniu towarów lub osób z punktu A do punktu B za odpowiednią opłatą. Przewoźnik zajmuje honorowe miejsce w logistycznym łańcuchu dostaw.
Jak zostać przewoźnikiem w Polsce?
Aby zostać przewoźnikiem w Polsce, należy założyć działalność gospodarczą w formie jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki. Jeśli firma będzie świadczyć przewóz ulicami, wówczas w rejestrze należy umieścić zapis ‘transport drogowy towarów’. W przypadku spedycji kolejowej będzie to wzmianka o ‘transporcie kolejowym towarów’.
Polskie prawo stanowi, że przewoźnik krajowy jest zobowiązany do wyposażenia swojej firmy w odpowiednie środki transportu. Jeśli tego nie zrobi, a podczas spedycji dojdzie do nieszczęśliwego wypadku, wówczas to on ponosi odpowiedzialność za uchybienia. Aby zminimalizować straty, przewoźnik krajowy może ustalić wewnętrzny regulamin transportu towarów.
Przewoźnik krajowy może zatrudniać pracowników, jednak warto podkreślić, że jest on za nich odpowiedzialny. Alternatywą jest współpraca z innymi przewoźnikami. Wówczas za błędy odpowiadają oni solidarnie.
Co się transportuje po polskich drogach?
W Polsce transportuje się różne rodzaje ładunku, jednak do najbardziej popularnych należą samochody. Dużą popularnością cieszy się także spedycja maszyn rolniczych oraz innych typów pojazdów. Jak donosi Oferteo, na rynku pojawia się również wiele zleceń dotyczących przewożenia palet oraz towarów znajdujących się na nich.
Wśród innych towarów, które transportuje się po polskich drogach, wymienia się meble i sprzęt AGD, materiały sypkie oraz produkty spożywcze. Równie duży jest również rynek przeprowadzek. Polacy bardzo chętnie korzystają z usług firm transportowych podczas zmiany lokum.
Do mniej popularnych, ale wciąż istotnych zleceń, należy przewóz osób, obiektów ponadgabarytowych oraz budynków. Mowa tutaj przede wszystkim o domkach letniskowych czy garażach. Zwykły Kowalski nie ma możliwości przetransportowania ich we własnym zakresie, dlatego tak ważne stają się usługi przewoźnika krajowego.
Skąd brać zlecenia na przewóz po kraju?
Nowe podmioty na rynku transportowym mogą mieć problemy z pozyskiwaniem zleceń. Te najłatwiej jest znaleźć przez Internet na grupach i forach tematycznych. Sieć to także nieocenione źródło dobrych kontaktów. Dzięki niej można poznać osoby, które w przyszłości będą w stanie dostarczyć atrakcyjne zlecenia. W Internecie znajdują się również informacje o branżowych spotkaniach, konferencjach i targach.
Nowe firmy powinny także zwrócić uwagę na platformy transportowe. Są to serwisy online, które łączą przewoźników z klientami. Choć mogłoby się wydawać, że służą one tylko do jednorazowych zleceń, nic bardziej mylnego. Jak najbardziej można na nich pozyskać długoterminowe kontrakty. Stają się one doskonałym zastrzykiem gotówki podczas cięższego okresu dla danej firmy.
Najlepszym sposobem na pozyskiwanie zleceń są jednak kontakty osobiste. Wiele zapytań nawet nie trafia do Internetu, ponieważ są one realizowane pomiędzy zaprzyjaźnionymi firmami. Dlatego też w tej branży warto skupić się przede wszystkim na pozyskiwaniu kontaktów.
Stworzenie firmy przewozowej wymaga znajomości prawa oraz posiadania odpowiednich funduszy. Nieoceniona jest także umiejętność pozyskiwania kontaktów. Jeśli jednak przewoźnik krajowy pokona pierwsze przeszkody, ma szansę stworzyć dobrze prosperujący biznes.