Przewoźnik lotniczy
Przewóz lotniczy to zaawansowana, wymagająca wysokich umiejętności forma transportu Z drugiej strony, praca w obszarze przewozów lotniczych niesie za sobą niezapomniane przeżycia, jakie dają podróże w chmurach i duże zarobki. Jaki jest zakres pracy przewoźników lotniczych i kto może nim zostać?
Kim jest przewoźnik lotniczy
Przewoźnik lotniczy to osoba, a także jednostka organizacyjna upoważniona do wykonywania przewozu lotniczego na podstawie koncesji lub licencji. Zakres usług jakie wykonuje opiera się na przewozie ludzi, poczty, towarów lub bagaży. Wyróżniamy dwa rodzaje przewodników. Są nimi:
- przewoźnicy liniowi - regularnie wykonujący przewozy,
- przewoźnicy czarterowi - wykonujący nieregularne przewozy czarterowe.
Poza tym, przewoźnicy dzielą się również na członków IATA, którego rozwinięty skrót w języku polskim oznacza Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych lub członków ELFAA, czyli Zrzeszenia Europejskich Przewoźników Niskokosztowych.
Kto może zostać przewoźnikiem lotniczym?
Głównym warunkiem wykonywania przewozów lotniczych jest koncesja. Aby uzyskać taką koncesję, należy spełnić szereg wymogów. Przede wszystkim trzeba posiadać co najmniej jeden statek powietrzny.
Należy też przedstawić dokument potwierdzający posiadanie kapitału 100 000 EURO - dla statków powietrznych ważących poniżej 10 ton do 20 miejsc pasażerskich. Jeśli podane parametry są liczbą minimalną, należy przedstawić też plan gospodarczy obejmujący okres pierwszych trzech lat prowadzenia przewozów.
Koszt koncesji zależny jest od rodzaju przewozów i parametrów dotyczących wagi oraz liczby miejsc pasażerskich na statku powietrznym. Kwoty zaczynają się od 2295 zł, a kończą na 6883 zł. Nie każdy przewoźnik potrzebuje jednak koncesji.
Są od niej zwolnieni przewoźnicy wykonujący loty lokalne, czyli takie niewymagające łączności między lotniskami. W praktyce zazwyczaj oznacza to loty widokowe.
Na jakim obszarze porusza się przewoźnik lotniczy?
Przewozy lotnicze słyną z ogromnych możliwości dotarcia w praktycznie każde miejsce na ziemi. Oczywiście, jeśli nie są ograniczone przez czynniki zewnętrzne, takie jak ograniczenia i zakazy w ruchu lotniczym nałożone przez rząd na danym terytorium.
Takie ograniczenia lub zakazy mogą wynikać z obronności państwa, ochrony przyrody, bezpieczeństwa publicznego lub bezpieczeństwa ruchu lotniczego.
Obszar terytorium na którym porusza się statek powietrzny zależny jest w dużym stopniu od samego przewoźnika lotniczego.
Międzynarodowe loty handlowe wymagają specjalnego zezwolenia rządu Państwa (również te nieregularne), natomiast niehandlowe loty najczęściej można wykonywać bez odpowiednich zezwoleń.
Przewoźnicy lotniczy to zarówno jednoosobowe firmy jak i potężni przewoźnicy, z usług których korzystamy na co dzień. Zaliczają się do nich także popularne tanie linie lotnicze. Status przewoźnika lotniczego nie jest prostym procesem.
Wymaga odpowiednich zezwoleń i finansów. Jest to jednak bardzo przyszłościowa branża, która pokonuje niemal wszystkie przeszkody w dotarciu do każdego zakątka świata.