Najważniejsze informacje

Przewoźnik międzynarodowy

Przewoźnik międzynarodowy

Transport międzynarodowy to usługa, która polega na dostarczaniu towarów lub ludzi z punktu A do punktu B pomiędzy różnymi krajami. W związku z postępującą globalizacją branża ta staje się coraz bardziej dochodowa. Jak wygląda praca przewoźnika międzynarodowego?

Kim jest przewoźnik międzynarodowy?

Przewoźnik międzynarodowy jest osobą fizyczną lub prawną, która ma uprawnienia do wykonywania usługi transportu pomiędzy różnymi krajami. Stosuje się przepisy obowiązujące w państwie, gdzie znajduje się siedziba firmy.

Aby uzyskać w Polsce zezwolenie na świadczenie usług związanych z transportem, konieczne jest uzyskanie zgody. Może być ona wydana przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego lub odpowiedni organ samorządu terytorialnego. Konieczne jest także uzyskanie licencji.

Przewoźnik międzynarodowy wykonuje działalność na własny rachunek oraz ryzyko. Oznacza to, że jest on odpowiedzialny za właściwą organizację usługi oraz ewentualne uchybienia.

Dla kogo pracuje przewoźnik międzynarodowy?

Przewoźnik międzynarodowy może świadczyć swoje usługi na podstawie jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki. W jej ramach może zatrudniać pracowników oraz podwykonawców. Należy jednak podkreślić, że bierze za nich pełną odpowiedzialność.

Przewoźnik międzynarodowy może także współpracować z firmami spedycyjnymi. Wówczas to one są odpowiedzialne za organizację całego procesu, a przewoźnik jedynie dostarcza towary z punktu A do punktu B. Wszystkie czynności podejmowane są na podstawie profesjonalnych umów, w których można dowolnie regulować zobowiązania stron.

Przewoźnik międzynarodowy może także bezpośrednio współpracować z producentami. Wówczas to oni zlecają mu transport wytworzonych dóbr. Odbywa się to na zasadzie kontraktu.

Co przewozi przewoźnik międzynarodowy?

Co przewozi przewoźnik międzynarodowy?

Do najczęściej przewożonych towarów pomiędzy krajami należą materiały budowlane, maszyny rolnicze, samochody, motocykle, a także meble. Transportuje się również artykuły spożywcze, palety oraz towary na paletach.

Przewoźnik międzynarodowy może także zajmować się transportem ADR, czy przewozić produkty, które są oznaczone jako toksyczne lub niebezpieczne. Zazwyczaj mają one postać ciekłą oraz właściwości żrące. Są to m.in. gazy, paliwa i szkodliwe odpady.

Do bardziej zaawansowanych rodzajów spedycji należy także transport gabarytowy. Przewożenie towarów o niestandardowej wielkości wiąże się z przejazdem określoną trasą. Konieczne jest uzyskanie także stosownego pozwolenia.

Popularne kierunki w transporcie międzynarodowym

Transport zagraniczny stanowi w Polsce nieco mniej niż połowę wszystkich zleceń w tej branży. Przewoźnicy międzynarodowi najczęściej jeżdżą do Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji oraz Włoch. Dużą popularnością cieszą się także destynacje w Irlandii, Belgii i Holandii.

Przewoźnicy międzynarodowi transportują także towary do Polski. Te najczęściej przyjeżdżają z Rosji, Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz Bliskiego Wschodu. Popularne kierunki to także Hiszpania, Francja, Holandia i Belgia.

W przypadku transportu morskiego i lotniczego kursy odbywają się do USA oraz Azji Południowo-Wschodniej. Praca takiego przewoźnika międzynarodowego jest jednak znacznie bardziej skomplikowana niż w przypadku spedycji odbywających się drogą lądową.

Przewoźnicy międzynarodowi mają szerokie spektrum działania. Mogą specjalizować się ze względu na rodzaj transportowanych towarów, jak i destynacje. Im bardziej niebezpieczne ładunki i mniej popularne miejsca docelowe, tym zazwyczaj większe wynagrodzenie.