Współpraca przewoźnik-firma spedycyjna
Płynny, sprawnie funkcjonujący transport w nowoczesnej gospodarce jest możliwy dopiero po spełnieniu licznych warunków, do których zalicza się powszechnie np. rozwiniętą infrastrukturę drogową. Ważnym, choć często niedocenianym czynnikiem jest również zgodna współpraca między przewoźnikiem a firmą spedycyjną
Kim są strony współpracy?
Przewoźnik jest w myśl polskiego prawa przedsiębiorcą uprawnionym do wykonywania działalności gospodarczej w zakresie transportu. Aby móc wykonywać tego typu usługi, musi on spełnić szereg warunków, w tym między innymi: posiadać licencję na przewóz osób i rzeczy oraz mieć status niekaralności z tytułu przestępstw dokonanych przeciw obrotowi gospodarczemu.
Z kolei firma spedycyjna to przedsiębiorstwo, którego przedmiotem działalności nie jest fizyczny transport towaru (tym zajmuje się przewoźnik), lecz koordynacja całego procesu transportowego (w tym np. ustalanie terminu oraz miejsca dostawy oraz negocjacje cenowe).
Działalność przewoźników i firm spedycyjnych wzajemnie się uzupełnia, umożliwiając transport ładunków w kraju i zagranicą. To właśnie dlatego powinna ona przebiegać bez większych zakłóceń.
Przewoźnik a firma spedycyjna – rodzaje współpracy
Istnieją różne modele współpracy na linii przewoźnik-firma spedycyjna. W wielu sytuacjach kooperacja ma charakter jednorazowy (incydentalny) – zawierane są kontrakty ad hoc, w celu realizacji konkretnego zlecenia. Takie zlecenia cechuje zazwyczaj wyższa stawka za wykonanie usługi przez przewoźnika, wymagają one jednak od przewoźników stałego poszukiwania nowych zleceń oraz zleceniodawców.
Z kolei stała współpraca z daną firmą spedycyjną oznacza zazwyczaj nieco niższy poziom opłacalności, z drugiej jednak strony jest korzystniejsza na dłuższą metę (dostępność zleceń) i pozwala budować kontakty biznesowe.
Wybór współpracy między firmą przewozową oraz spedycyjną powinien być uzależniony od indywidualnych potrzeb każdej ze stron.
Współpraca przewoźnik-firma spedycyjna – aspekty prawne
Oczywiście, podczas współpracy na linii: firma przewozowa – przedsiębiorstwo spedycyjne należy brać pod uwagę liczne regulacje prawne dotyczące branży transportowej. Ich znajomość pozwoli na uniknięcie potencjalnych sporów dotyczących sposobu realizacji usługi lub odpowiedzialności za powstałe szkody.
Do najważniejszych przepisów należą w tym przypadku między innymi:
- Ustawa o transporcie drogowym,
- INCOTERMS (Międzynarodowe Reguły Handlu), które określają zakres, odpowiedzialności między nabywcą i sprzedawcą oraz rodzaj transportu,
- Kodeks cywilny.
oraz wiele innych, w tym także regulacje unijne publikowane przez Parlament Europejski.
Współpraca przewoźnik-firma spedycyjna – zgodna współpraca
Przestrzeganie przepisów prawnych jest warunkiem koniecznym w celu bezpiecznego przetransportowania towaru, należy jednak pamiętać o jeszcze jednym wymaganym aspekcie, jakim jest zgodna współpraca między stronami oraz zaufanie.
Aby cel ten mógł zostać zrealizowany, ważne jest, aby zarówno przewoźnik, jak i spedytor posiadali odpowiednie doświadczenie biznesowe (duża ilość zrealizowanych zleceń daje szansę na to, że strony współpracy będą działać rozważnie w trudnych sytuacjach), postępowali wobec siebie w sposób uczciwy (terminowe płatności oraz dostawy) oraz stały kontakt.
Zgodna współpraca między przewoźnikiem oraz przedsiębiorstwem nie jest niczym prostym. Jest jednak możliwa do osiągnięcia dzięki takim czynnikom, jak np. doświadczenie biznesowe partnerów współpracy.